Jak může máma na mateřské podnikat?

19.03.2021
  • Slovo podnikatelka mi zní někdy až příliš vznešeně, nezdá se vám? Jako by tahle nálepka sebou nesla obrovskou tíhu zodpovědnosti, znalostí a zkušeností. Možná je to oslovení, které vás může svazovat a držet zpátky, protože vaše představa podnikatelky je hodně vzdálená od toho, kde právě teď jste.
  • Nebo máte pocit, že vše už bylo vymyšleno a není vlastně nic originálního s čím byste mohla na trh přijít? Vždyť všichni dnes už dělají všechno.
  • A co spousta limitujících přesvědčení, proč právě teď nemůžete podnikat. Je přeci tak těžké udělat si čas sama na sebe, natož na nějaké podnikání.
  • A co teprve nedostatek peněz do začátku vašeho podnikání? Jste přeci na mateřské...

Milé ženy, maminky, naprosto chápu vaše obavy, měla jsem je totiž také. Našla jsem si ale cestičky, jak všechny tyhle přesvědčení obejít a změnit je. Od založení firmy jsme už ušli nějaký kus cesty, ale začalo to úplně nevinně. 

Byla jsem těhotná a řešili jsme to momentálně největší téma a to byl můj obrovský pupík, který se mi nevešel do bundy. Jednoduše jsme vyřešili problém, který jsme žili.

Bylo mi 20 let, takže jsem neměla žádné zkušenosti s podnikáním, ale měla jsem ten největší trumf do začátku a to bylo nadšení. 

Pokud tedy přemýšlíte o podnikání, najděte téma, které žijete, které řešíte každý den a je vám blízké. Dělejte to, pro co záříte každý den a to, co vás baví, naplňuje a dává vám jednoduše smysl. Bude to téma, které chcete předat nejen své kamarádce, ale všem kolem vás. Ze začátku ani nemusíte vidět tak daleko, aby vás podnikání živilo. Stačí, když začnete své nadšení předávat dál.


Nenechte se zabrzdit pocitem, že někoho kopírujete. Žádné téma nebo produkt už v dnešní době není originální, ani naše vsadka nebyla. Když budete předávat ostatním vaši přirozenost, to kým opravdu jste a jak žijete, vždy budete originál a tím nikdy nemůžete nikoho kopírovat.

V dnešním online světě je tolik produktů, tolik možností, kde si můžete koupit třeba náramek z minerálů. Ale pokud byste si mohla vybrat...Koupíte si náramek od ženy, o které víte, že je máma na mateřské jako vy, má ráda kávu a tvoří, protože jí to naplňuje a vydělává na soukromou školu pro své děti. Nebo od velké firmy, která vám sice pošle svůj produkt, ale po něčem osobním nebude ani stopa.

Ukažte světu, kdo opravdu jste a vaše "gro" podnikání nikdy nebude zkopírované.


A pokud se vám nelíbí nálepka podnikatelka, používejte třeba slovo tvůrkyně. Jednoduše si tvořte svůj život tak, jak vás to baví. Bez nálepek a hodnocení se dopředu.


A teď zmiňovaný nedostatek peněz na rozjezd podnikání. Když jsme začínali a ušili naší první vsadku, měli jsme peníze tak akorát na nájem pro příští měsíc. Neměli jsme finanční polštář a ani jsme se nechtěli zadlužit. Začali jsme tedy pomalu. První kousek putoval na nosící sraz maminek, kde se povedly první objednávky. Díky nim jsme zaplatili jednoduchý eshop na měsíc dopředu a objednali látku na dalších pár vsadek.

Byla to neuvěřitelná jízda nadšení za každý prodaný produkt. Nečekejte tedy na to, až budete mít určitou sumu peněz do rozjezdu. Nemusíte, my jsme toho příkladem.

A naše děti? Podnikáme s nimi od úplného začátku naší cesty. Díky nim umíme náš čas využívat na maximum. Naučili jsme se plánovat čas tak, že ani jedna minuta není zbytečná. Pravidelně náš čas rozdělujeme na okénka práce, čas s rodinou a také sami se sebou. Vybudovali jsme si takové možnosti, že můžeme trávit celé dny spolu. A i když začátky nebyly snadné a hodiny balení balíčků mě tolik nebavily, dnes už se ve firmě věnuji opravdu jen těm činnostem, které mě baví.

Myslím si, že pokud budete předávat to, co doopravdy jste a žijete, tak se z vašeho podnikání může stát výdělečný "koníček". Když budete tvořit to, co jde z vás, budete pracovat rádi a s nadšením. A to je podle mě nejkrásnější a zároveň nejpřirozenější cesta růstu.

Ano. Podnikání je hlavně cesta osobnostního růstu. Ale lze po ní jít s lehkostí a laskavostí k nám samotným.

Začněte prvním krokem. Nesrovnávejte se s někým, kdo už je na cestě před vámi. I on jednou musel udělat svůj první krok. Sledujte jen sami sebe, kde jste byli včera a kde dnes a každý den udělejte jeden malý krůček ve vaší tvorbě. Ať už je jakákoli.

Tvořte. Sdílejte. A radujte se z toho.

A pokud jsem neodpověděla na některou z vašich otázek, neváhejte mi napsat. Moc ráda vám na ni odpovím.

S láskou, Míša