Jaká je ta nejpřirozenější věc v mateřství? 

03.01.2021


Když jsem přemýšlela, kdo by vám měl odpovědět na tuto otázku, tak jsem věděla, že to musí být jedině má kamarádka a dula Sandra Dušková, která je také laktační poradkyní a lektorkou nošení dětí. 

Když se podíváme na dobu během celého těhotenství, je vaše děťátko celou dobu napojeno na svou maminku, na vás. 

Slyší váš tlukot srdce, hlas a smích, cítí vaši vůní a teplo, tak jak je to pro něj přirozené. Po porodu tomu nebývá jinak, a protože jsou děti nesmírně moudré, vyzývají nás ke kontaktu, mnohokrát například pláčem.

Zde se už dostáváme k nošení dětí. Je to totiž ta nejpřirozenější věc, která mateřství provází.  

Když nosíte své miminko v šátku, či ergonomickém nosítku cítíte vůni svého děťátka, což podporuje uvolňování hormonů důležitých pro kojení.

 


U vašeho miminka také postupně dochází k tzv. postupnému napřimování. 

Vypadá to asi tak, že nejprve je novorozenec schoulený v bezpečí u vás a až postupně s osvalováním krční páteře zvedá hlavičku a narovnává zádíčka.  

Poloha je také velmi výhodná pro kojení. Kojenec je v přirozené savčí pozici a velice dobře se přisává k prsu. 

Z hlediska trávení miminka je nošení také velmi přínosné, trpí-li miminko na koliky, je vhodné podpořit peristaltiku polohou na žabičku (tvar nožiček do písmene M) a přitisknutím děťátka na vaše břicho zároveň nahřát jeho bříško a podpořit tak odchod plynů.

I v případě problémů s kyčlemi děťátka je nošení v ergonomické poloze snadné a vhodné řešení. 

A pokud bych měla za sebe vyjmenovat praktické výhody nošení, je to nepochybně neomezený pohyb s dětmi. Volné ruce pro starší sourozence, či domácí práce jsou k nezaplacení. Také možnost nakojit kdekoliv a diskrétně mi ušetřilo spousta nervů. 

No a v poslední řadě nejsem určitě jediná maminka, která miluje ten pocit, že může své děti uspat nebo uklidnit kdekoli bude potřebovat a mít je přitom stále u sebe.

Přála bych nám všem, abychom si mateřství úžívaly tak nejblíž, jak to jen jde.

S láskou, Míša